Zespół Państwowych Szkoł Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe
Paweł Gusnar (prof. UMFC)

Warszawa, 22-23. kwietnia 2017

Wybrane aspekty techniki gry na saksofonie oraz interpretacja utworów muzyki współczesnej

Serdecznie zapraszamy na warsztaty skierowane do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia i nauczycieli.

Zapraszamy również wszystkich nauczycieli do udziału w krótkiej konferencji "Sztuka uczenia: między rozbudzaniem zamiłowania do muzyki a kształtowaniem aparatu zadęcia i technicznej poprawności”
[więcej informacji]

Warsztaty dobiegły już końca. Dziękuję wszystkim za pozytywną energię, świetną pracę na lekcjach z prof. Pawłem Gusnarem, panią Agnieszką Kopacką-Aleksandrowicz i w zespołach. Gratuluję pięknego muzykowania na niedzielnym koncercie. Niedługo pojawią się tutaj zdjęcia z warsztatów. Już można pobrać aktualne programy koncertów.

Grafik warsztatów

Poniżej zamieszczone są aktualne programy obu koncertów: sobotniego z udziałem prof. Pawła Gusnara, Agnieszki Przemyk-Bryły, Alicji Wołyńczyk i Jarosława Gałuszki oraz niedzielny - koncert uczestników warsztatów. Wstęp wolny.
Koncert sobotni
Koncert niedzielny

Przydział do zespołów
Materiały nutowe
Materiały nutowe zostały też przesłane wszystkim uczestnikom za pośrednictwem poczty elektronicznej. Proszę o sprawdzenie, czy dotarły. Jeśli nie, proszę o kontakt, to prześlę ponownie.

Regulamin warsztatów
Formularz zgłoszeniowy
Plakat

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa instrumentów.
Zapraszamy na imprezę towarzyszącą: koncert studentów prof. Pawła Gusnara na UMFC w W-wie. Poniedziałek, godz. 18.00, s. Melzera, UMFC, ul. Okólnik 2.

Każdy uczestnik może wziąć udział w ensemblach, które wystąpią na niedzielnym koncercie. Ensmeble "Panie Janie" (I st. kl. 1-4), ensemble "Typewritter" (I st. kl. 4-6/ II st. kl. 1-2), ensemble "Brandenburg" (II st. klasy starsze). Materiały zostaną przesłane uczestnikom po 25.03. Kilka chętnych osób będzie mogło wziąć również udział solo w niedzielnym koncercie.

Zgłoszenia wraz z kopią dowodu wpłaty należy przesyłać na adres info@saxophone.art.pl, z dopiskiem "warsztaty saksofonowe".
Termin nadsyłania zgłoszeń: od 25. lutego do 25. marca 2017 roku.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział nauczycieli jest bezpłatny. Na podstawie obecności będzie można otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w warsztatach.

Ramowy program
22. kwietnia, sobota
9.00 - 19.30 warsztaty
19.00 koncert wykładowców
23. kwietnia, niedziela
9.00-13.00 konferencja
9.00-18.00 warsztaty
19.00 koncert uczestników i zakończenie warsztatów.
24. kwietnia, poniedziałek
18.00 UMFC, koncert studentów prof. P. Gusnara, UMFC w W-wie.

Historia

Pierwsza edycja warsztatów miała miejsce w 2010 roku z udziałem prof. Michela Supery (Conservatoire de Valenciennes i Conservatoire de Douai, Francja). Warsztaty poprzedzone były koncertem tria Michel Supera - Dorota Samsel - Alicja Wołyńczyk w Zielonym Dworze w Miętnem.

Podczas drugiej edycji, w roku 2012, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w lekcjach prowadzonych przez Cornelię Hoegl-Egretzberger (Universität für Musik und darstellende Kunst, Wiedeń) i Dorotę Samsel (ZSM, Poznań) - uznaną nauczycielkę saksofonu (nagroda CEA). Warsztatom towarzyszył koncert tria Hoegl-Samsel-Wołyńczyk, zorganizowany przez Austriackie Forum Kultury.

Podczas trzeciej edycji ponownie gościliśmy prof. Michela Superę. Jego występowi towarzyszyła wspaniała orkiestra ZPSM nr 4 pod batutą Marty Kluczyńskiej.

W tym roku odbędzie się czwarta edycja, na którą zaprosiliśmy dr hab. Pawła Gusnara (prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w W-wie).

Cele
Najważniejszym celem warsztatów jest podnoszenie jakości kształcenia, poprzez kontakt uczniów i nauczycieli z uznanymi profesorami i jednocześnie wirtuozami z kraju i zagranicy.
Poniżej znajduje się link do galerii zdjęć z poprzedniej edycji warsztatów.

zdjęcia z Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych z prof. M.Superą

 

organizator:

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

Sekcja Instrumentów Dętych i Perkusji

 

kontakt
Wszelkich informacji udziela
Alicja Wołyńczyk
502 55 88 88
info@saxophone.art.pl

 

baza noclegowa

Hotel Ibis Stare Miasto
ul. Muranowska 2
tel. (+48)22/3101000
e-mail H3714@ACCOR.COM

Hotel Ibis Bugdet
ul. Zagórna 1
tel. (+48)227453660

Eko-Hotel Wilson
w ofercie są również kapsuły sypialne (45 pln)
ul. Felińskiego 37
tel. (+48) 22 8394081
e-mail hostel@wilsonhostel.pl


www.gusnar.eu

Paweł Gusnar - saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, od września 2016 r. prorektor tej uczelni. Jeden z nielicznych saksofonistów łączących na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.

Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą. Jako solista występował m.in. z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna,, Royal Northern College of Music, Orchestre Valentiana, Lviv Chamber Orchestra Academia i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz z zespołami jazzowymi i rozrywkowymi, m.in. Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina czy Kukla Band. Koncertuje i nagrywa również jako muzyk sesyjny (liczne produkcje TV).

Gusnar jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej oraz niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w œwiecie. Dla niego powstają dzieła, które prawykonuje na arenie międzynarodowej zarówno koncerty saksofonowe (m.in. K. Pendereckiego, B. K. Przybylskiego, K. Knittla, K. Herdzina), jak i utwory kameralne (m. in. M. Bembinowa, G. Duchnowskiego, A.M. Huszczy, A. Koœciowa, M.T. Łukaszewskiego, P. Łukaszewskiego, D. Przybylskiego, E. Sikory, W. Ratusińskiej). Od 2015 r., nakładem wydawnictwa Ars musica, ukazuje się seria Paweł Gusnar Collection, zawierajšca utwory napisane dla tego saksofonisty.

W swoim dorobku ma blisko 50 płyt, w tym pięć solowych: „New Polish Music for saxophone and organ”, „Jazz Sonatas”, „Komeda Inspirations”, „Saxophone Impressions” oraz „Saxophone VARIE” – uhonorowaną Fryderykiem 2014. Nominowany był do tej nagrody wielokrotnie, również w kategorii Artysta Roku. W 2015 r. Fryderyka zdobyła płyta Paweł Łukaszewski. Musica Sacra 5, na której znalazło się Lenten Music napisane dla Gusnara i wykonane przez niego i Morpheus Saxophone Ensemble. W 2016 r. został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Muzyka dawna za album Verbum Incarnatum, zrealizowany we współpracy z Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti. Artysta nominowany był również dwukrotnie do zaszczytnego tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015).

Jako niekwestionowany autorytet zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata - od Odessy, przez Wiedeń, Hanower, Zurych, po Strasburg i Paryż. Prowadzi klasę saksofonu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.

Paweł Gusnar jest artystą firm Yamaha, BG Franck Bichon oraz D'Addario.

 


Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz
Pianistka i kameralistka. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, klasy fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. Współpracuje z wieloma instrumentalistami różnych specjalności, jednak w centrum jej muzycznych zainteresowań znajduje się repertuar przeznaczony na instrumenty dęte i fortepian. Aby popularyzować mało w Polsce znaną, a niezwykle ciekawšą kameralną literaturę muzyczną, pisaną właśnie na te instrumenty, zainicjowała powstanie sekstetu Gruppo di Tempera, w którym fortepianowi towarzyszy klasyczny kwintet dęty. Ważnym obszarem jej działalnoœści jest współpraca z orkiestrami: Sinfonią Varsovią (m.in. tournee z Ann-Sophie Mutter – fortepian solo w Particie W. Lutosławskiego) , Polską Orkiestrą Radiową (koncert prowadzony przez Ennio Morricone na Festiwalu Muzyki Filmowej w Warszawie), Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Wrocławską Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum" (nagranie płyty z kameralną muzyką E. Krenka) czy wiedeńską Morphing Chamber Orchestra (koncert z Bobby’m McFerrinem na Festiwalu "Gaude Mater"). Jako muzyk orkiestrowy bierze udział w bardzo wielu koncertach krajowych i zagranicznych, a także w nagraniach płytowych i archiwalnych. W tym zakresie ściśle współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, nagrywajšc muzykę filmową i telewizyjną. Do najważniejszych należy współpraca z kompozytorem Janem A. P. Kaczmarkiem (m.in. muzyka do filmów: "Kto nigdy nie żył", "Evening", "Wojna i pokój"). Od wielu lat zwišzana z warszawską Akademią Muzyczną jako wykładowca – akompaniator. Swoje pedagogiczne pasje realizuje ponadto w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina czyli popularnej "Bednarskiej". Za swoją pracę akompaniatorską i działalność kameralną została wyróżniona na wielu konkursach i festiwalach muzycznych.

Dofinansowano ze środków Centrum Edukacji Artystycznej